Golfi ABC

GOLFIST

Golf on sajandeid vana sportlik ajaveetmise viis, mis seob ideaalselt liikumise vabas õhus, seltskondliku poole ning spordi. Golfi spordialana harrastatakse üle maailma.

Golfimängu lihtsustatud eesmärk on saada pall golfikepi löökidega 100 – 600 meetri pikkuste radade vältel võimalikult väheste löökidega auku (kokku 18 rada).

Golfi mängitakse ühe- kuni neljaliikmelise seltskonnana ja 18-rajaline golfimäng kestab üldjuhul 3,5 – 4,5 tundi, mille jooksul kõnnitakse tavaliselt 10 kilomeetrit ning sooritatakse umbes 100 lööki. Mängu jooksul kulutatakse keskmiselt 1500 – 2000 kilokalorit.

Eestis harrastab golfimängu üle 4000 inimese, kellest ca 4000 on aktiivsed klubiliikmed. Eestis on kokku kümme golfi väljakut.

Eestis on golf alles 30 aastat vana ala ja seetõttu on ka harrastajaid vähem, kuid näiteks meie naaberriigis Soomes on golfi harrastajaid juba üle 150 000 ja väljakute arv ca 150.

Vaatamata välisele rahulikkusele on golf tegelikult vägagi haarav sport, sest iga löök vajab keskendumist ja füüsilist pingutust ning kõike seda kogu nelja tunni vältel maksimaalselt rakendada nõuab suurt oskulikkust ja keskendumist. Golfi mängivad üle maailma väga erinevad inimesed – muusikutest näiteks Iggy Pop või riigimeestest Barack Obama. Eestis aga harrastavad golfi näiteks Erik Orgu, Hanno Pevkur, Erkki Sarapuu, Henry Kõrvits artistinimega Genka (ja teised Eesti räpparid), Kirsti Timmer, Joel Juht, Priit Pajusaar, Ott Tänak ning Kelly Sildaru. Seega – golf saab olla igale inimesele põnev ja haarav ala, millega end siduda, sõltumata seejuures näiteks vanusest, igapäevatööst või senistest teadmistest.

 

ALUSTAMINE

Selleks on mitu teed:

– Eestis korraldatakse golfimängu tutvustamiseks erinevatel väljakutel golfidemosid, kus antakse mängust ülevaade ja tutvustatakse golfimängu kõiki aspekte.

– Samuti võib minna lihtsalt valitud golfiväljakule kohale ja paluda tutvustada alustamise võimalusi.

– Variant on end registreerida ka Green Card kursusele enda jaoks valitud meeltmööda väljakul või lihtsalt väljakul, mis asub parasjagu kõige lähemal. Green Card kehtib üle maailma.

– Pärast Green Cardi kursuse läbimist on võimalus mängida golfi kas omapead või arendada end juba treeneri või golfi mängijatest sõprade näpunäidete järgi.

 

VÕISTLEMINE

Golf on väga võistluslik spordiala, sest kasutusel on händikäp (HCPI) süsteem, millega mõõdetakse iga mängija oskuste taset ning antakse vastavalt taseme number ehk händikäp vahemikus 54 kuni väiksema arvuni. Mida väiksem händikäp on, seda tugevam tase mängijal on. See number tähendab löökide arvu 18 raja läbimiseks, mis on antud lisaks. Näiteks: kui Sinu HCP on 54 ning Sa mängid võistlusel koos inimesega, kelle HCP on 36, siis tehes teisest võistlejast 18 lööki rohkem, olete ikkagi võrdses seisus. Selline süsteem on väga motiveeriv, kuna lubab võistelda koos erineva tasemega mängijatel ning igal inimesel on alati võimalus oma taset tõsta.

 

 

 

 

 

 

 

 

ETIKETT

Erinevalt paljudest teistest spordialadest mängitakse golfi enemasti kohtunikuta, kuna üksteisest lugupidamine ja reeglite austamine on kõrgel kohal ja sellest peetakse kinni. Suurematel võistlustel on siiski ka kohtunikud kohal, aga seda ikka võistlejate abistamiseks keerukamate reeglite tõlgendamisel.

Golfiklubides ja väljakutel on heaks tavaks saanud iga vastutuleva inimese tervitamine või siis näiteks härrasmeestel peakatte eemaldamine klubihoonesse sisenemisel ja tervitamisel.

Golfimängu etiketi osaks on ka riietus. Riietuse puhul on tõlgendamiseks palju ruumi, enamasti sobivad kraega “polo”-tüüpi särgid, tavalised püksid, mitte sinised teksad ja sportlikud jalanõud. Loomulikult on võimalik soetada spetsiaalsed golfimänguks tehtud riided ka golfitarvete poodidest.

 

Suursponsorid

Sponsorid

Koostööpartnerid

Meediapartnerid

Noorgolfarite toetajad

Golfikoondise toetajate klubi

Ain Hanschmidt, Alar Kalmus, Anders Anderson, Martin Otsa, Oma Grupp OÜ, Priit Alamäe, Raul Kirjanen, Sulev Kodu, Toomas Linamäe, Viljar Arakas

Golf.ee

Tondi 84/3, Tallinn 11316
E-post info@golf.ee

Jälgi meie tegevusi: