Openi võitis mees teiselt planeedilt

151. Inglismaa lahtised meistrivõistused ehk The Openi võitis ülekaalukalt 36-aastane ameeriklane Brian Harman. Temast sai läbi aegade 232., aga alles viies vasakukäeline majori võitja.

Harman sillutas tee karjääri esimesele suurele tiitlile reedel, kui läbis päeva 65 löögiga (-6), misjärel seadis sisse viielöögilise edumaa Tommie Fleetwoodi ees. Kolmanda võistluspäeva järel sama suur vahe jälitajatega püsis. Teiseks oli tõusnud Cameron Young, kolmandaks – rajarekordit tähistava 63se päeva (-8) meisterdanud Jon Rahm. Sel hetkel võis vaid ajalooline ebaõnnestumine Harmani tiitlita jätta – vaid kahel korral (1925 ja 1999) oli Openi liider viimase päevaga viielöögilise edu maha mänginud.

Otsustav päev algaski Harmanile raskelt. Viiest esimesest rajast kahel pidi ta leppima bogey’ga ja edu Rahmi ees kahanes kolmele. Ent Harman kogus ennast, lõi kuuendal järjekordse birdie ja pärast hispaanlase üheksanda raja bogey’t oli intriig sisuliselt lahtunud. Kui konkurendid olid vihmastes ja tuulistes oludes oma parimate oskuste näitamisega hädas, siis Harman mängis aina kindlamalt. Pärast 14.raja hiilgavat sooritust 12 meetrilt oli pilt juba selge.

Harman lõpetas turniiri -13ga, mis tähendas kuuelöögilist edu teist kohta jagama jäänud seltskonna – Straka, Rahm, Tom Kim ja Jason Day ees. -6ga lõpetasid Rory McIlroy ja Emiliano Grillo, -5ga Cameron Young ja üllataja (OWGR 276.) Shubshankar Sharma.

Roryle oli see 20. kord majoril esikümnes lõpetada alates (!) 2014.aastast, mil ta viimati suurturniiri võitis.

Viktor Hovland jagas 13ndat, maailma esinumber Scottie Scheffler 23ndat (tõusis viimase päeva -4ga 40 kohta), US Openi võitnud Wyndham Clark 33ndat ja Brooks Koepka 64ndat kohta.

Avapäeva järel Fleetwoodi ja Grilloga esikohta (66 ehk -5) jaganud lõuna-aafriklane Christo Lamprecht, kes alles mõni nädal tagasi The Amateur Championshipi veerandfinaalis Richard Tederi alistas, ehmatas heast algusest mõnevõrra ära ja jagas 74ndat kohta, pälvides siiski parima amatööri karika.

Kehvasti käis LIV-golfarite käsi. 16st osalejast ei suutnud ükski lõpuni esikohakonkurentsis püsida. Seitse jäid cut’i joone alla, neist Phil Mickelson lõpetas +9 ja Dustin Johnson +13ga (155.koht), parimana jagas Henrik Stenson 13.kohta.

Brian Harmanile oli see alles kolmas esikoht PGA Touril, viimati võitis ta kuus aastat tagasi Wells Fargo Championshipil. Esikoht tõi talle kolm miljonit dollarit. Kolme päevaga oli Harman realiseerinud kõik 44 putt’i kolme meetri raadiusest, pühapäeval tuli (55ndal sooritusel) ka üks eksimus. Kokku sai Harman turniiri lõpuks hakkama 106 putt’iga, ületades Todd Hamiltoni rekordi (109 aastal 2004).

Tour sai taas uue võidumehe

The Openiga samal nädalavahetusel võistles profigolfi „teine ešelon“ Californias Barracuda Championshipil. Tegemist on omalaadse turniiriga, kus paremusjärjestus pannakse paika nn Stablefordi punktitabeli põhjal (näiteks eagle’i eest +5, birdie +2, bogey -1, double bogey -3).

Turniiri võitis 21-aastane kohalik mängija Akshay Bhatia, kellele see oli PGA-karjääri esimene esikoht. Esikoha tõi play-off Patrick Rodgersi vastu. Aasta tagasi võitis Bhatia Bahamal ka Korn Ferry tuuri turniiri, PGA ajutise liikmestaatuse pälvis aga pärast tänavuse Puerto Rico Openi teist kohta. Tulemused

Maailma edetabelis tõusis Bhatia 191.kohalt 106ndaks, teiseks jäänud Rodgers 75ndaks. Openi võitja Brian Harman tõusis 26ndalt kohalt kümnendaks, Wyndham Clark langes esikümnest välja (11.), rohkem mainimisväärseid muudatusi edetabelis pole. FedExCup arvestuses tõusis Harman 18ndalt kohalt kuuendaks.

Sel nädalal võisteldakse Minnesota osariigis 3M Openil.