EMV30: Paul Põhi võitis kaks kulda, aga võinuks olla kolmekordne meister

Foto: Mati Hiis

EMV kuld 2008 (233; +17), 2009 (231; +15)
Viimati: EMV 2009 kuld (231; +15)

Kuigi Niitvälja golfiväljak valmis juba siis, kui hilisem kahekordne tšempion Paul Põhi kooli läks, alustas ta mänguga 12aastaselt sajandivahetusel.
„Käisin algul isaga kaasas, korjasin palle ja müüsin neid taskuraha saamiseks,“ meenutas Paul. „Green card’i tegin aasta hiljem Enrico Villo juures. Olin varem mänginud tennist ja korvpalli, nii läks üleminek lihtsamalt. Mulle ei meeldinud mitte ainult mäng, vaid ka tore noorte seltskond – Egert Põldma, Mark Suursalu, Torel Neider ja veel mõned mängijad, kes hiljem täiskasvanute paremikku ei kuulunud. Olime üksteisele ka konkurendid.“

Suur võit juuniorina ei andnud tiitlit

2006. aastal peeti meistrivõistlused Estonian Amateur Openi raames. Võitis Paul Põhi, aga et ta kuulus juunioride klassi, kuulutati Eesti tšempioniks Gert Velsberg. Ühtse turniiri tõttu tegid juuniorid avalöögi samadelt tiidelt. „Võitsin vist esimese eestlasena selle turniiri. Gert oli tõesti natuke pettunud, sest ei tundnud ennast võitjana,“ tunnistas Põhi.
Meistriks tuli Põhi aastatel 2008 ja 2009 ning mõlemal korral edestas Põldmad kahe löögiga. „Martin Toomi kutsuti igaveseks teiseks, aga Egert oli ju ka kolm aastat hõbedal ja lõpuks võitis. Meil oli temaga madistamist ikka väga kõvasti,“ ütles Põhi. „Kuna me tollal ei võistelnud välismaal nii palju kui tänased noored, olid Eesti meistrivõistlused hooaja tippsündmus, milleks valmistuti kevadest alates.“
Samadel aastatel, kui Põhi meistriks tuli, õppis ta Californias golfikolledžis. Tagasi tulles oli tal kindel siht siduda tulevane amet golfiga ja teha läbi PGA treenerite programm. „Kuna ma soome keelt ei osanud, pidin selle läbi tegema Suurbritannias, mille programm on ka maailmas tunnustatum,“ ütles Põhi. „Seal oli aga nõue, et peab olema mentor, kuid Eestis polnud ühtki inimest, kes olnuks selle programmi läbinud. Kui Lee Marshall tuli Niitväljale tööle, võttis ta mentori rolli üle.“
Põhil on hea meel, et praegu saab ta ise olla mentor, kui näiteks Anna-Maria Tammo lõpetas Briti PGA programmi. „Mullu palusid ka Karola Soe ja Cristofer Herman mind mentoriks. Tore, et saan anda oma panuse.“

Kannapööre

Treeneritöö tähendas, et Põhi 2010ndatel võistlusgolfis eriti ei osalenud. Temast sai Niitvälja Golfiakadeemia juht, kui järsku tegi elus kannapöörde. „Minu korraldatud golfireisil oli Kaido Jõeleht Kaamos Grupist, kes ütles, et tal on Gruusias kinnisvaraprojekt, mis hõlmab ka golfiväljakut. Tal oli idee, et seda võiks juhtida asjatundja, kes oskab tuua kohalikke golfi juurde. Pidin algselt minema treeneriks, aga sain väljaku juhiks, sest neil tekkisid eelmise mehega lahkarvamused,“ rääkis Põhi elumuutvast otsusest.
Paulil oli siis juba ka pere – naine ja väike tütar (praegu on lapsi juba neli – toim), kellega nad olid 2018. aasta sügisel Hispaanias puhkusereisil. „Olime kodus rääkinud, et minek Gruusiasse võib teoks saada. Aga juhtus nii, et puhkusereisi ajal kutsuti mind Tbilisisse lepingut alla kirjutama. Sealt naasin Hispaaniasse ja ütlesin naisele: enam me koju ei lähe, sõidame siit otse Gruusiasse!“
Tbilisi Hills on praegu Gruusia ainus täismõõtmetega golfiväljak, järgmine avatakse aastal 2025. „Suurem riik kui Eesti, aga 95 protsendile elanikkonnast käib golfi mängimine üle jõu,“ ütles Põhi. „Keeruline, aga samas arenguperspektiivi jätkub.“ Eestiga võrreldes on eelis, et Tbilisis saab mängida aasta ringi. „Peaaegu,“ lisas Põhi. „Talvel tuleb mõnel päeval lund, pikemad pausid on olnud nädal-kaks.“

Gruusia probleemid ja väljakutsed motiveerivad

Mänguvälised probleemid on Põhi tööd Gruusias raskendanud. „Koroonaaeg algas karmi piiranguga – kümme päeva ei tohtinud autoga sõita. Tänu diplomaatilisele numbrile sõidutas Eesti suursaadik meid väljakule, et saaksime korralisi hooldustöid teha,“ meenutas Põhi. „Kui koroona sai läbi, algas sõda. Läänest tulevate turistide hulk, kes sooviks golfi mängida, on Gruusias niigi väike, aga nüüd läks reis kallimaks, sest üle Ukraina ei saanud lennata. Lisaks uudised venelaste massilisest sisserändest või Karabahhi sõjast, mis küll Gruusias ei toimu, aga mida Kaukaasiaga seostatakse. Sellised teadmised peletavad neid eemale.“
Põhi lisas, et kuigi Gruusia on poliitiliselt ebastabiilne riik, on Tbilisis elada väga turvaline. „Mul on kahju, kui keegi reisi selle pärast tühistab, et midagi ümberringi toimub,“ ütles Põhi, kes on raskustele vaatamata Tbilisis viis aastat vastu pidanud. „Igapäevatöö ongi probleemidega tegelemine, aga väljakutsed motiveerivad. Väljaku juhi töö on uus ja huvitav, me ikkagi kasvame ja on tore näha, kuidas otsused meelitavad kohalikke mängijaid golfi juurde.“
Lõpuks soovis Põhi rõhutada, et oleks tore, kui noored valiksid Eestis golfi. „Olen isale tänulik, et ta mind golfi juurde tõi. Mäng on mind viinud kõigisse maailmajagudesse ja andnud huvitava ameti kogu eluks. Soovitaks noortele ala, mis on motiveeriv, ümbritsetud viisakatest ja intelligentsetest inimestest ning toimub värskes õhus!“

Tekst: Ants Põldoja
Fotod: Mati Hiis