Golf terveks eluks

Eesti kuulub Euroopas kõrge südame-veresoonkonna haiguste haigestumuse ja suremuse riskiga riikide hulka. Siiski on hea teada, et kardiovaskulaarsete haiguste riskifaktoreid on võimalik modifitseerida elustiili korrigeerimisega ja seeläbi parandada oma tervist.

Südame-veresoonkonna haiguste ennetamise peamised eesmärgid Euroopa Kardioloogide Seltsi Ravijuhises on:

  • 2,5-5h keskmine koormusega aeroobset treeningut nädalas või 30-60 min enamikel päevadel
  • Vererõhk < 140/90 mmHg
  • Kehamassi indeks 20.25 kg/m2; vööümbermõõt < 94 cm M, < 80 cm N

Lihtsalt öeldes annavad need näitajad teada, et liikumisel on positiivne mõju mitmetele ateroskleroosi riskiteguritele ja soovituslikult tuleks mõõdukalt liikuda ning trenni teha igapäevaselt.

  OSKUS JÕUD ÜLD VASTUPIDAVUS
 
MADAL Golf (autoga)
Golf (18 rada kõndides)
Lauatennis (paaris)
Lauatennis (üksi)
Laskmine
Curling
Bowling
Kuulitõuge (meelelahutuslik)
Kettaheide (meelelahutuslik)
Mäesuusatamine (meelelahutuslik)
Jalgpall (kohandatud)
Korvpall (kohandatud)
Käsipall (kohandatud)
Sörkimine
Pikamaa kõndimine
Ujumine (meelelahutuslik)
KESKMINE Purjetamine
Purjesport
Ratsutamine
Lühikese distantsi jooksmine
Kuulitõuge
Kettaheide
Mäesuusatamine
Judo/karate
Võrkpall
Tennis (paaris)
Kiirkõnd
Pikamaajooks
Tantsimine (stiil)
KÕRGE   Jõutõstmine
Maadlemine
Poksimine
Jäähoki
Hoki
Rugby
Vehklemine
Tennis (üksi)
Veepolo
Jalgpall (võistlev)
Korvpall (võistlev)
Käsipall (võistlev)
Jalgrattasõit (teel)
Pikamaa ujumine
Pikamaa uisutamine
Viievõistlus
Sõudmine
Kanuutamine
Murdmaasuusatamine
Kümnevõistlus
Triatlon

Regulaarne treening vähendab paljude ebasoodsate tervisenäitajate riski, olenemata vanusest, soost, etnilisest kuuluvusest.

Sellest tulenevalt soovitatakse Euroopa suunistes, et igas vanuses terved täiskasvanud peaksid tegema vähemalt 150 min mõõduka intensiivsusega kestvustreeningut 5 päeva jooksul või 75 min jõulist treeningut nädalas vähemalt kolmel erineval päeval, kusjuures täiendav kasu saadakse 300 min mõõduka intensiivsusega või 150 min jõulise intensiivsusega aeroobse kehalise aktiivsuse kahekordistamisest nädalas.

Kõrge vererõhuga patsientidele

Soovituslikult tuleks mõõdukalt intensiivset liikumist (golf, kõndimine, sörkimine, jalgrattasõit või ujumine) harrastada igapäevaselt vähemalt 30 minutit. Sest regulaarne aeroobne treening on hea meede vererõhu alandamiseks ja võimaldab tablettravi vajadust edasi lükata.

Kolesterool ja sport

Regulaarse treeningu tulemusena tõuseb kehas HDL’i ehk hea kolesterooli tase lausa 5-10%. HDL kolesterooli taseme kõrgenemine ennustab atreroskleroosi taandarengut ning madal HDL tase seostub sagedasemate südame isheemiatõve haigestumiste (infarkt) ja kõrgema suremusega.

Sportimise tulemusena halb kolesterool ehk LDL väheneb 5%  (kõrge LDL kolesterooliväärtus tõstab kardiovaskulaarset riski).

Diabeet ja suhkruhaigus

Kehaline passiivsus on II tüüpi suhkurtõve (T2DM) peamine põhjus. T2DM-i tekkimise risk on 50–80% suurem isikutel, kes on füüsiliselt mitteaktiivsed võrreldes oma aktiivsete kolleegidega. Diabeedieelses seisundis inimest võivad nii aeroobne kui ka vastupidavustreening aidata pigem paranemise teele.

Golf on tervislik

Põhjuseid, miks golf on hea treening ning tervisenäitajaid parendab, on mitmeid. Mõõdukas tempos liikumine värskes õhus ning sujuv kalorite põletamine aitab langetada kaalu. Ühe golfiringiga liigub mängija umbes 10 000 sammu. Tegemist on sotsiaalse mänguga, mida saab nautida nii pere, kui sõpradega. Vähem isoleeritust ning rohkem suhtlust vähendavad stressi ja mõjuvad vaimsele tervisele äärmiselt positiivselt. Tervise seisukohalt on oluline ka, et tegemist on spordialaga, mis nagu ujuminegi, on väga madala vigastuste riskiga. Seetõttu on golf sobiv ja kasulik spordiala igas eas inimestele, tuues rõõmu liikumisest, parandades südametööd ning suurendades tervena elatud eluiga.

Golfiga on lihtne alustada

Seltskondlik ajaviide vabas õhus või füüsilist pingutust pakkuv sport? Golf on hea kooslus mõlemast, sest just see spordiala pakub maksimaalselt mitmekülgsust nii kehale, kui vaimule. Ühe mängu läbimiseks võib arvestada umbes 10 kilomeetri läbimist mõõdukas tempos kõndides ja seda maaliliste vaadetega avaratel golfiradadel, mida on Eestis pea kümmekond.

Ei tasu lasta end hirmutada sellest, et tegemist on sajandeid vana oskusmänguga. Golfiga on lihtne alustada ning nauditav mäng sobib kõigile. Nii algajale kui ka profile, nii noorele, kui vanemale inimesele. Oluline on meeles pidada, et mängijale toob edu kannatlikkus, püsivus ning keskendumisvõime.

Algajal harrastajal tasub esmalt harrastusväljakul põhilöögid sujuvaks ja stabiilseks lihvida, nii on hiljem rajal meeldivam mängida ja eduelamust nautida. Kindlasti tuleb alustades kasuks, kui võtta tunde professionaalse golfiõpetaja käe all, kes aitavad keha asendit ja lööke parendada. Kokkuvõttes on mänguks vaja vaid pealehakkamist.

Juhul, kui sul tekkis soov golfiga alustada, siis regulaarselt korraldavad golfi algkursuseid (green card) järgmised golfiväljakud:

Loe lisaks:

Green Card
Eesti golfiväljakud

Eestis on hetkel 10 toimivat väljakut. Leia vaid endale lähim:

Suursponsorid

Sponsorid

Koostööpartnerid

Meediapartnerid

Noorgolfarite toetajad

Golfikoondise toetajate klubi

Ain Hanschmidt, Alar Kalmus, Anders Anderson, Martin Otsa, Oma Grupp OÜ, Priit Alamäe, Raul Kirjanen, Sulev Kodu, Viljar Arakas

Golf.ee

Tondi 84/3, Tallinn 11316
E-post info@golf.ee

Jälgi meie tegevusi: